Club - Activity Advisor(s)

  • 24 HOURS CLUB - Mr. M. Umile
    ACADEMIC TEAM - Mr. S. Sobieck ~ Mr. B. Kozak
    ADVENTURE CLUB - Mrs. H. Abbott
    AEROSPACE CLUB - Mr. R. Nagy
    ALLIED HEALTH - Ms. M. Gamble
    ALTERNATIVE ENERGY CLUB - Mr. R. Nagy
    ANIME / COMIC BOOK CLUB - Dr. K. Bell
    ARTNERSHIPS - Ms. N.Snider
    ASL CLUB (American Sign language) - Ms. M. Schneider
    ASTRONOMY CLUB - Mr. R. Nagy
    ATTENDANCE AIDES - Mrs. M. Connor
    BADMINTON CLUB - Mr. A. Froio
    BAND/ORCHESTRA - PIT (For Musicals) - Mr. J. Kreamer
    BAND - MARCHING WARRIORS - Mr. J. Hontz
    BEST BUDDIES - Mr. R. McMahon & Mrs. J. Wagner
    BOOK CLUB - Mr. S. O'Connor
    BSU (Black Student Union) - Dr. K. Bell & Mrs. S. Wilson
    CALLIOPE LITERARY MAGAZINE - Mr. E. Pierce & Mr. M. Umile
    CCTCHS (Chester Co. Technical College High School) - Ms. M. Gamble
    CHEERLEADING (Football, Basketball, Competition) - Ms. L. Ramos
    CHESS CLUB - Mrs. H. Abbott
    CLASS OF 2020 - SENIOR - Ms. G. Malizia & Mrs. R. Singer
    CLASS OF 2021 - JUNIOR - Mrs. W. McClintock & Ms. K. Boyer
    CLASS OF 2022 - SOPHOMORE - Ms. K. Knott & Mrs. L. McCormick
    CLASS OF 2023 - FRESHMAN - Mr. C. Murphy & Mr. C. Wilson
    COMPUTER SCIENCE CLUB - Mrs. J. Hohwald
    COUNSELING OFFICE AIDES - Mrs. E. Bender
    DANCE TEAM - Alyssa Kulp
    DECA (Association of Marketing Students) - Mrs. M. Webber
    DRAMA (Fall Drama, Spring Drama) - Mr. D. Lammey, W. Anderson & Ms. M. Missiras
    ENVIRONMENTAL CLUB - Mr. D. Lammey & Ms. M. Schneider
    FASHION CLUB - Ms. N. Snider
    FBLA (Future Business Leaders of America) - Mrs. H. Abbott
    FEMPOWERMENT CLUB - Mrs. M. Schneider
    FISHING CLUB - Mr. D. Coley
    FOR CLUB (Friends of Rachel) -  Ms. C. Jakubowski, Ms. K. Knott & Ms. R. Vandergast
    FRENCH CLUB - Mdm. S. Minier
    FRIENDS HELPING FRIENDS CLUB - Mrs. J. Wagner
    FRISBEE CLUB - Mr. J. Heintz
    FUSION MULTICULTURAL CLUB - Mrs. J. Gallagher
    GIRL UP, UNITED NATIONS FOUNDATION CLUB - Mr. S. Truong
    GSA CLUB - Ms. C. Jakubowski ~ Mr. N. Polcini
    HELPING HANDS SERVICE CLUB - Mrs. J. Boosz & Ms. G. Malizia
    HHS-TV (AM Announcements) - 
    HIGH SCHOOL MUSICAL - Mr. J. Kreamer
    HENDERSOUNDS A CAPPELLA CLUB - Mr. J. Kreamer
    IMPROV CLUB - Mrs. L. Pappo
    INDOOR COLOR GUARD - 
    ITALIAN CLUB - Mr. L. Lagioia
    JEWISH STUDENT UNION (JSU) - 
    JIGSAW PUZZLE CLUB - Mr. K. Orlando
    KAPPA LEAGUE & YMWIC - Dr. K. Bell & Mr. R. Roberts
    KIDS "4" KIDS - Ms. M. Schneider
    KUBB CLUB - 
    LATIN CLUB - Mrs. J. Boosz
    LATINOS IN FULL EFFECT - Mrs.M. Jackson
    LIBRARY CLUB - Mrs. R. Vandergast
    LIFTING CLUB - Mrs. W. McClintock
    MATHEMATICS COMPETITION TEAM - Mrs. J. Hohwald
    MINDFUL LIFESTYLE CLUB - Mr. R. Nagy
    MINI-THON - Mrs. J. Wagner
    MOCK TRIAL - Mr. R. Miller
    MODEL UN (United Nations) - Mr. B. Kozak
    MR. HENDERSON Student Senate Advisor - 
    MU ALPHA THETA (National Mathematics Honor Society) - Mrs. C. McCormick
    NAHS (National Art Honor Society) - Ms. N. Hartman
    NBHS (National Business Honors Society) - Mrs. M. Webber
    NEW DIRECTIONS CLUB - Dr. K. Bell
    NHS (National Honor Society) - Mr. J. Heintz
    ORCHESTRA - WARRIOR STRING QUARTET - Ms. K. Kelly
    PVA (Performing & Visual Arts - Honors Association) -
    PHILOSOPHY CLUB - 
    PHOTOGRAPHY CLUB - Mrs. N. Hartman
    PHYSICS OLYMPICS - Mr. S. deLone
    PING PONG CLUB - Mr. K. Orlando ~ Ms. G. Malizia
    POWDER PUFF FOOTBALL Student Senate Advisor- 
    PUZZLE CLUB - Mr. K. Orlando
    ROBOTICS CLUB - Mrs. H. Abbott
    ROCK CLIMBING CLUB - Mr. J. Cummings
    RPG (Role Playing Game) - Mr. B. Treadway
    SADD (Students Against Destructive Decisions) - Ms. C. Jakubowski
    SAILING CLUB - Mr. C. Clay
    SALSA & SWING DANCE CLUB - Mrs. M. Jackson
    SCHOOL 2 SCHOOL - Mrs. J. Wagner
    SCIENCE OLYMPIAD - Mrs. H. Abbott
    SCRABBLE CLUB - Mr. M. Umile
    SECRET PAL CLUB - Mrs. S. Shapard
    SKI / SNOWBOARD CLUB - Mr. R. Marks ~ Mr.C. Clay
    SPANISH CLUB - Mrs. M. Jackson ~ Ms. A. Gordon
    SPEECH & DEBATE TEAM - Mr. D. Coley
    SPEAKING CONTEST (Boys - Spring) - Mrs. J. Boosz ~ Mr. H. Wiegner
    SPEAKING CONTEST (Girls - Winter) - Mrs. J. Boosz ~ Mr. H. Wiegner
    STAGE CREW (Drama) - Mr. D. Lammey
    STAGE CREW (Musical) - Mrs. N. Hartman
    STOCKS CLUB - Mrs. J. Wagner
    STUDENT DRAMA CLUB - Mr. D. Lammey ~ Mr. W. Anderson
    STUDENT SENATE - Mrs. K. Rowe-Wlodarczyk
    STUDENT UNITED WAY - Mr. W. Anderson
    STUDENTS HELPING STUDENTS CLUB - Ms. T. Patchak
    SWENext - Dr. E. Linton
    TEAM CMMD (Helps local cancer patients) - Mrs. A. Gordon
    TRI-M MUSIC HONOR SOCIETY - Mr. J. Kreamer
    ULTIMATE FRISBEE CLUB - Mr. J. Heintz
    UNITY CLUB (a multi-racial, anti-racism club) - Mrs. E. Bender
    WARRIOR ALLIANCE (Support Organization for Kids In Need) - Mr. B. Johnson
    WARRIOR GUIDES - Ms. K. Knott
    WARRIORS HELPING WARRIORS - Ms. W. Sharp
    WARRIOR NEWSPAPER - Mr. W. Anderson~Mr. M. Umile
    WC RUGBY FOOTBALL CLUB (Boys & Girls Team) - Mr. Kevin Kilgallen: the club@westchesterrugby.org
    VOLLEYBALL CLUB - Ms. M. Schneider
    WEST CHESTER HENDERSON MOUNTAIN BIKE CLUB - Mr. Scott Zwizanski ~ Mr. Chad Martin
    WOODSHOP CLUB - Mr. J. Cummings
    WORD SEARCH CLUB - Mr. D. Coley
    YEARBOOK CLUB, GARNET & WHITE - Ms. N. Snider ~ Mrs. L. Baggata
    YOUNG PROGRESSIVES - Mrs. L. Fredd-Maxwell ~ Dr. E. Linton
    YOUNG REPUBLICANS - Mr. S. O'Connor